این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

(+۹۸) ۴۱ ۳۶۶۹۸۷۰۷
 
EN
یکشنبه, ۰۹ بهمن ۷۷۶ ساعت ۱۰:۲۲

چرا کمپرسور هوا در زمستان آسیب می بیند؟

 

با فرا رسیدن فصل سرما و کاهش دمای هوا، گزارش های زیادی از سوی مشتریان دریافت می کنیم که کمپرسور هوا و سیستم هوای فشرده آنها به شدت آسیب دیده است.

سوختن الکتروموتور کمپرسور، گیرپاژ هواساز و ایر اند، سوراخ شدن رادیاتور، ترک خوردن لوله های انتقال هوا، خرابی درایر و از بین رفتن سیستم پنوماتیک ماشین آلات تولیدی بخشی­ از خرابی هایی است که یک دستگاه کمپرسور در فصل های سرد سال متحمل می­شود .

 

متاسفانه کمپرسور ها از هوای سرد بیزارند.

دمای مناسب برای کار کردن کمپرسور هوا بین  ۱۰ تا ۳۰ درجه سانتیگراد می­باشد که وقتی دما به زیر ۵ درجه می­رسد با مشکل مواجه می­شود.

با کم شدن دما، روغن کمپرسور سرد می شود و ویسکوزیته آن افزایش می­یابد، که در این صورت وقتی کمپرسور استارت  می­خورد، فشار بسیار زیادی به هواساز و الکتروموتور وارد می­آید.

علاوه بر این اگر کیفیت روغن کمپرسور پایین باشد و مدت زمان زیادی از تعویض آن گذشته باشد، مقدار آب ایجاد شده در روغن بیشتر می­شود و در دمای پایین به ذرات یخ تبدیل می­گردد.

آب کندانس شده در رادیاتور و لوله ها نیز مساله دیگری است که از یخ زدگی در امان نمی­باشد.

کارکرد درایر نیز در دمای زیر ۵ درجه مختل می شود و توانایی جداسازی رطوبت از هوا را از دست می­دهد، در نتیجه آب زیادی وارد ماشین آلات شده و منجر به یخ زدگی و خوردگی آنها می­گردد.

با به کار گیری ۵ روش زیر می توانید با خیالی آسوده فصل سرما را سپری کنید

·  حتما کمپرسور هوا و درایر را در یک اتاق با سیستم گرمایش مناسب که دمای اتاق را بالای ۱۰ درجه حفظ کند نگهداری کنید

·  به شکل منظم شیرهای برقی مربوط به تخلیه آب را کنترل کنید تا از عملکرد صحیح آنها در تخلیه آب مطمئن شوید

·  PLC  کمپرسور را به شکلی تنظیم کنید که در دمای زیر ۱۰ درجه، کمپرسور به حالت Load نرود و همچنان خلاص کار کند تا رفته رفته دما بالا برود و زمانی که دما به ۱۰ درجه رسید آنلودر، شیر ورود هوا به ایر اند را باز کند

·  روغن کمپرسور هوا را به موقع تعویض کنید چون در روغن های کارکرده آب ایجاد می شود

·  از عملکرد صحیح درایر مطمئن شوید. اگر درایر به درستی کار کند، هوای فشرده ای که وارد خطوط تولید می­شود رطوبت نخواهد داشت و یخ زدگی اتفاق نخواهد افتاد.

 

کمپرسور هوا بخش مهمی در سیستم های نیتروژن ساز و اکسیژن ساز محسوب می­شو، با آسیب دیدن آن کل سیستم شما از کار می­افتد پس در نگهداری از آن کم کاری نکنید.