این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

(+۹۸) ۴۱ ۳۶۶۹۸۷۰۷
 
EN
دوشنبه, ۰۹ آبان ۷۷۶ ساعت ۱۱:۲۵

گاز اکسیژن صنعتی

گاز اکسیژن در صنعت اغلب برای فرایندهای جوش و برش و تولید فولاد مورد استفاده قرار می­گیرد .


از آنجا که گاز اکسیژن یک گاز به شدت اکسید کننده می­باشد و فرایند سوختن را تسهیل می­ کند . معمولا در جوشکاری فلزاتی که به یک دمای شعله بالا نیاز است ، استفاده می شود و به صورت ترکیبی با جزئی دیگر کاربرد دارد مثل اکسیژن _ استیلن .
جوشکاری اکسی سوخت و برش اکسی سوخت ، به فرایندهایی می گویند که در آن ها از یک گاز سوختنی (مثل استیلن) به همراه گاز اکسیژن در فرایند جوش و برش فلزات استفاده می شود . در فرایندهای جوشکاری به این دلیل از اکسیژن خالص به جای هوا استفاده می شود که دمای شعله افزایش یابد و قادر به ذوب موضعی بود . سوزاندن یک سوخت مثل استیلن، پروپیلن یا پروپان در اکسیژن خالص به میزان قابل ملاحظه­ای باعث افزایش دمای شعله و سرعت کار می­ شود .
جوشکاری اکسی سوخت ( با گاز اکسیژن ) یکی از قدیمی ترین روش های جوشکاری می ­باشد که امروزه نیز در صنعت از آن استفاده می شود . در سال های اخیر به دلیل روی کار آمدن دیگر تکنولوژی های طراحی شده خاص ، کپسول اکسیژن جوشکاری کاربرد کمتری در صنعت پیدا کرده است . اما با این وجود همچنان در جوشکاری لوله ها و جوشکاری های تعمیراتی استفاده می­شود . همچنین در ساخت برخی از کارهای هنری مبتنی بر فلزات ، روش اکسی سوخت بسیار محبوب و کاربردی است . همین طور در جوشکاری های الکتریکی و فرایندهای برش هم دارای مزایایی است که به خصوص در موقعیت هایی که دسترسی به الکتریسیته منجر به ایجاد مشکلاتی در فرایند جوشکاری می شود .
در جوشکاری با گاز اکسیژن یک مشعل جوشکاری برای جوشکاری فلزات مورد استفاده قرار می­گیرد . فلزات وقتی به هم جوش می خورند که هر دو تکه به یک دمای معینی رسیده و ذوب شوند و یک حوضچه ذوب مشترک تولید کنند . به این حوضچه ذوب معمولا یک فلز اضافی با عنوان پر کننده هم اعمال می شود که نوع آن وابسته به فلزات جوشکاری قابل تغییر است .

خرید اکسیژن ساز


در برش با گاز اکسیژن یک شعله برای گرما دهی فلزات استفاده می شود . سپس جریانی از اکسیژن بر روی فلز دمیده می شود و آن را می سوزاند و اکسید می کند. گاهی اوقات به اکسیژن گاز تبر هم می گویند.
برش اکسی سوخت نیاز به دو منبع جدا گاز اکسیژن و سوخت دارد . مشعل هایی که گاز اکسیژن را با سوخت مخلوط نمی کنند به عنوان مشعل های اکسی سوخت در نظر گرفته نمی شوند و به عنوان یک مخزن واحد در نظر گرفته می شوند . اکثر فلزات بدون کمک اکسیژن تنها با یک مشعل تک مخزنی توانایی ذوب شدن ندارند . این مشعل ها اغلب برای لحیم کاری استفاده می شوند تا جوشکاری .
گاز اکسیژن علاوه بر جوش و برش کاربردهای دیگری نیز دارد . به عنوان مثال مشعل های هیدروژن-اکسیژن در صنعت شیشه سازی برای پرداخت با شعله مورد استفاده قرار می­ گیرد . همچنین در صنعت تعمیر اتومبیل جهت خلاص کردن پیچ های مسدود استفاده می شود. در صنعت تولید جواهر هم برای جوشکاری آبی با استفاده از یک مشعل آبی ( مشعل اکسی هیدروژن که تامین گاز آن به صورت درجا با الکترولیز آب تامین می شود ) کاربرد دارد . در محفظه های احتراق برای احتراق مواد شیمیایی مورد استفاده قرار می­ گیرد . همچنین در تصفیه آب فاضلاب ها نیز استفاده می شود.
در نهایت جوشکاری با گاز اکسیژن کاملا همه کاره است . نه به خاطر اینکه برای جوشکاری برخی از انواع آهن و فولاد ترجیح داده می شود ، بلکه به دلیل اینکه در لحیم کاری ، لحیم جوش ، حرارت فلزات (فرایندهای آنیلینگ ، تمپرینگ ، خمش و شکل دهی) ، شل کردن پیچ و مهره های خورده شده و برش فلزات آهنی استفاده می شود .
برای اینگونه کاربردها گاز اکسیژنی استفاده می شود که به نظر می رسد از حساسیت خاصی برخوردار نیست و نیاز به خلوص بالایی ندارد . در صورتی که کاملا عکس این نکته صحیح است . به عنوان مثال خلوص گاز اکسیژن در جوش و برش از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا وجود ناخالصی های بیش از حد می تواند به مراتب باعث کاهش دمای شعله شود . با کاهش دمای شعله ، جوشکاری سریع و تمیز انجام نمی­ گیرد ، سرعت برش کند می شود و در عین حال گاز اکسیژن بیشتری مصرف می­ گردد . بنابراین خلوص گاز اکسیژن اهمیت زیادی دارد و حداقل باید ۹۹.۵% باشد .
صنعت فولاد به عنوان یکی از بزرگترین مصرف کنندگان تجاری گاز اکسیژن صنعتی به شمار می­آید . کوره های اکسیژنی از گاز اکسیژن به مقادیر زیاد برای تولید فولاد استفاده می­ کنند . عنصر غیر فلزی که برای غنی کردن هوا و بالا بردن حرارت در کوره های فولاد سازی باز مورد استفاده قرار می­ گیرد . در تولید فولاد و کوره الکتریکی تولید فولاد ، کوره های انفجاری و تولید انواع آلیاژهای آهنی هم پرکاربرد است .
شرکت فلات باختر صدر با تولید اکسیژن سازهای صنعتی برای استفاده در بسیاری از صنایع مانند پرورش ماهی، مراکز درمانی و بیمارستان ها، برشکاری اکسیژن، مشعل های هیدروژن-اکسیژن در صنعت شیشه سازی، مراکز پژوهشی و آزمایشگاه ها ...و ... فعالیت دارد.
گفتنی است که تیم مهندسان کارآزموده و شایسته‌ ی ما همواره متعهد به ارائه‌ ی خدمات مطمئن و با کیفیت در سراسر اوقات شبانه‌ روز و در هفت روز هفته می‌ باشد و شما می توانید جهت خرید اکسیژن ساز و خرید نیتروژن ساز با ما تماس بگیرید.