این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

(+۹۸) ۴۱ ۳۶۶۹۸۷۰۷
 
EN
جمعه, ۲۲ مهر ۷۷۶ ساعت ۰۹:۲۸

دستگاه اکسیژن ساز پزشکی چیست؟

هوا دارای تقریبا ۲۱ درصد اکسیژن و بیش از ۷۸ درصد نیتروژن می باشد. در اکسیژن درمانی درصد اکسیژن تنفس شده بیمار نزدیک به ۱۰۰ درصد می رسد که تقریبا پنج برابر بیشتر از درصد اکسیژن موجود در هوا است .

فشار اکسیژنی که بیمار تنفس می کند تقریبا ۱.۵ برابر (گاهی تا سه برابر) بیشتر از فشار اتمسفر می باشد . بنابراین این روش می‌تواند تا ۱۵ برابر میزان اکسیژن تنفس موجود در هوای با فشار نرمال را به بیمار برساند .
اکسیژن تنفس شده اضافی بوسیله ریه‌ها در پلاسمای خون حل شده و سپس از طریق خون به هریک از قسمت‌های بدن منتقل می شود. اثر این اکسیژن اضافی در قسمت‌های مختلف بدن متفاوت است . این روش می‌تواند زندگی بیمار را نجات دهد و در برخی موارد می‌تواند بهبود و بازسازی بافت‌ها را سرعت دهد .
اکسیژن ساز کاملا می تواند جایگزین کپسول اکسیژن شود با این تفاوت که وابستگی بسیار زیادی به برق دارد . البته مدل هایی هم موجود است که با باطری کار می کند ولی از توانایی خالص سازی کمتری برخوردارند .

چه زمان استفاده می شود؟

بیمارانی که دارای نارسایی ریوی از جمله COPD و ILD و غیره هستند و کلاً بیمارانی که سطح اکسیژن خونشان از حالت عادی پایین تر است . اکسیژن ساز زمانی استفاده می شود که بیمار برای بالابردن اکسیژن خون خود به اکسیژن اضافی نیاز داشته باشد . ساعات استفاده از دستگاه را تنها پزشک مشخص می نماید و می تواند بین ۱ الی ۲۴ ساعت در روز باشد . به عنوان یک توصیه جدی باید توجه کرد که پس از تجویز پزشک به سرعت باید از دستگاه اکسیژن ساز استفاده نمود .

نحوه کارکرد چگونه است؟

در نگاه اول مکانیزم کارکرد اکسیژن ساز بسیار ساده است . هوای اتاق را میگیرد ، نیتروژن آن را از بین میبرد و اکسیژن طبی بالای ۹۵ درصد به ما می دهد . از آنجایی که نیتروژن با ۷۸% و اکسیژن با ۲۱ % عناصر اصلی تشکیل دهنده هوای محیط هستند با از بین بردن نیتروژن قادریم بین ۹۵-۹۰% اکسیژن خالص تولید کنیم .

کارکرد در ۴ مرحله ساده :

• دستگاه هوای اتاق را می گیرد .
• نیتروژن موجود در هوا به صورت سطحی جذب می شود یا به دام می افتد .
• خروجی اکسیژن بر حسب لیتر بر دقیقه تنظیم می شود .
• اکسیژن با خلوص ۹۵-۹۰% توسط ماسک یا نازل به بیمار انتقال می یابد .

انواع اکسیژن ساز

اکسیژن ساز ایستا یا خانگی :

اکسیژن ساز ایستا که به اکسیژن ساز خانگی نیز معروف است مدلی است که تنها با برق شهری کار می کند . تمامی اکسیژن ساز های خانگی مانند کپسول اکسیژن جریان اکسیژن را به صورت پیوسته در اختیار بیمار قرار می دهند . این مدل دستگاه ها را بخاطر اینکه نمی توان با خود حمل کرد و نیازمند برق شهری می باشد ، دستگاه اکسیژن ساز خانگی می نامند البته با وزنی در حدود ۱۳ الی ۲۸ کیلوگرم و با استفاده چرخ هایی که شرکت های تولید کننده برای این مدل دستگاه ها تعبیه می کنند استفاده از این مدل دستگاه ها در منزل بسیار مناسب است .

 

دستگاه اکسیژن ساز همراه :

این مدل دستگاه ها بسیار شبیه دستگاه های خانگی می باشند با این تفاوت که به جز برق شهری توانایی کارکرد با برق باطری را هم دارند . بیشتر دستگاه های همراه به صورت پالسی اکسیژن رسانی می کنند ولی مدل هایی هم وجود دارند که به صورت پیوسته نیز اکسیژن رسانی می کنند .

لوازم جانبی دستگاه اکسیژن ساز

لیوان مرطوب کننده :

برای حذف نیتروژن از هوای اتاق ما مجبور به خشک کردن هوای محیط هستیم . این کار باعث می شود اکسیژن خروجی نیزخشک باشد و از طرفی جذب اکسیژن مرطوب بسیار بیشتر از اکسیژن خشک است . اکسیژن خشک باعث خشکی در سیستم تنفسی و همچنین در طولانی مدت باعث آسیب دیدگی این سیستم می شود لذا استفاده از مرطوب کننده بسیار الزامی می باشد .

وسایل اکسیژن رسانی به بیمار :

روش های مختلفی برای رساندن اکسیژن از دستگاه به بیمار وجود دارد که نازل Cannula و ماسک صورتی معروف ترین آن ها هستند.

نازل کانولا :

این وسیله برای انتقال اکسیژن از دستگاه به سیستم تنفسی بیمار مورد استفاده قرار می گیرد . این وسیله از یک شیلنگ باریک سیلیکونی تشکیل شده است که یک طرف آن به دستگاه وصل شده است و طرف دیگر به دو بخش تقسیم می شود که داخل حفره بینی قرار می گیرد .

ماسک صورتی :

این وسیله یک ماسک ساده می باشد که بر روی صورت بیمار قرار می گیرد و دهان و بینی بیمار را فرا می گیرد .


گفتنی است که تیم مهندسان کارآزموده و شایسته‌ ی ما همواره متعهد به ارائه‌ ی خدمات مطمئن و با کیفیت در سراسر اوقات شبانه‌ روز و در هفت روز هفته می‌ باشد و شما می توانید جهت خرید اکسیژن ساز و خرید نیتروژن ساز با ما تماس بگیرید.