این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

(+۹۸) ۴۱ ۳۶۶۹۸۷۰۷
 
EN
جمعه, ۱۳ مهر ۷۷۷ ساعت ۱۰:۳۵

موارد مصرف گاز نیتروژن

گاز نیتروژن گازی بی بو، بی رنگ و بدون مزه می باشد. عدد اتمی گاز نیتروژن ۷ است و نماد شیمیایی آن حرف N  می باشد. اتمسفر زمین شامل ۷۸% گاز نیتروژن می باشد. این عنصر در حالت های گوناگون وجود دارد. زمانی که افراد به نیتروژن فکر می کنند، در ذهنشان نیتروژن به صورت هوا و گاز تصور می شود. اما نیتروژن بخشی از غذایی که هر روز می خورند را نیز تشکیل می دهد. از  زمان کشف آن تا به حال , دانشمندان اطلاعات زیادی راجع به این عنصر به دست آورده اند. امروزه نیتروژن بر ای تجارت و امور تجاری در دست می باشد، به خصوص دی اکسید نیتروژن و نیتروژن مایع فوق العاده خنک کننده! این عنصر سبک ترین عنصر در جدول مندلیف است.

 عنصر نیتروژن برای زندگی حیاتی است و تعداد کمی از حیوانات این عنصر را به طور کاملا خالص دریافت و مصرف می کنند و گاهی اوقات در شکل آمینو اسید و اسید نوکلئیک مورد استفاده قرار می گیرد.

 

کشف عنصر نیتروژن

عنصر نیتروژن نخستین بار در سال ۱۷۷۲ از سایر عناصر جدا شد. اما دانشمندان از مدت ها پیش از آن از وجود آن آگاه بودند. در حالت کاملا خالص نیتروژن بسیار خطرناک است. در مواقعی که اکسیژن نباشد حساسیت زا می باشد. یکی از مسائل و مشکلاتی که با نیتروژن مایع وجود دارد این است که در معرض دمای اتاق تبدیل به حالت گاز می شود، به همین دلیل وجود تهویه ی مناسب در زمان استفاده از این عنصر بسیار مهم و حیاتی می باشد.

 

عنصر نیتروژن تقریبا در تمام مواد دارویی وجود دارد. در قالب دی اکسید نیتروژن به عنوان داروی بیهوشی مورد مصرف قرار می گیرد. در فرآیند انجماد نیز از گاز نیتروژن برای منجمد سازی و حفظ و نگهداری تخم مرغ، خون، اسپرم و نمونه های زیستی دیگر نیز استفاده می شود. یکی دیگر از موارد استفاده گاز نیتروژن در CPU کامپیوترها می باشد که از گرم شدن بیش از حد آن جلوگیری می کند. از مخازن گاز نیتروژن نیز برای قوی ساختن تفنگ های بازی پینت بال استفاده می شود.

از این عنصر برای پر کردن لاستیک هواپیما ها و ماشین ها نیز مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین از این عنصر در سیستم های سوخت هواپیما های نظامی برای مبارزه با خطرات آتش سوزی استفاده می شود. استفاده ی مرسوم دیگر نیتروژن در تولید فولاد و دستگاه های ولتاژ های بالا می باشد. در مدار های مجتمع، دیود ها، ترانزیستور ها و دیگر قطعات الکتریکی نیز مورد استفاده قرار می گیرد. نیتروژن در مواد منفجره ی مایع موجود می باشد تا از منفجر شدن آن ها جلوگیری کند.

 

نیتروژن و موجودات زنده 

عنصر نیتروژن در هرجا که موجود زنده باشد، وجود دارد مانند گیاهان و حیوانات و انسان ها. شکل اولیه ی آن در آمینو اسید ها است که سازنده ی ساختمان پروتئین ها می باشند. همینطور پایه ای برای انتقال دهنده های عصبی می باشد. این عنصر مورد نیاز حیات گیاهان و رنگدانه و کلروفیل می باشد. این چیزی است که به گیاهان اجازه می دهد تا نور خورشید را تبدیل به انرژی کنند. این عنصر در ریشه، برگ و دانه های گیاهان موجود می باشد. در واقع گیاهان نیتروژن موجود در اتمسفر را نمی گیرند.

 

موارد مصرف گاز نیتروژن در صنایع

از عنصر نیتروژن برای کنترل آلودگی استفاده می شود. در بیشتر صنایع از این عنصر برای از بین بردن مایعات و بخار های سمی موجود در تجهیزات صنعتی استفاده می شود. به عنوان دی اکسید نیتروژن، وجود این عنصر در بخش صنعت حیاتی است. هم چنین از موارد مصرفی دیگر، استفاده به عنوان کاتالیزگر در واکنش های اکسیداسیون می باشد. به غیر از یک عامل اکسید کننده، قادر است به عنوان عامل سفید کننده ی آرد و سوخت موشک نیز مورد استفاده قرار بگیرد.

 

نیتروژن در صنایع غذایی

گاز نیتروژن یکی از گاز های موثر در فرایند بسته بندی مواد غذایی می باشد و می تواند به جابه‌جایی هوا در بسته بندی مواد غذایی کمک کند. جابه‌جایی هوا باعث حذف نمودن اکسیژن از بسته بندی و همچنین کاهش روند فساد مواد غذایی را در پی دارد.

 

نیتروژن در صنعت نفت

گاز نیتروژن می تواند عامل مهمی در جداسازی گازها از مخازن بزرگ و آماده سازی آن ها جهت ذخیره سازی نفت را در پی داشته باشد، زیرا نیتروژن ماده ای است که با نفت وارد واکنش نمی شود و به راحتی می تواند آن را در مخازن ذخیره سازی نگه دارد.

 

نیتروژن در تولید برخی از فلزات

برخی از فلزات نیاز دارند تا در محیط فاقد اکسیژن تولید شوند تا از اکسیداسیون و تشکیل فلزات مختلف جلوگیری شود.

 

پر نمودن باد لاستیک ها در خودروهای سواری 

از گاز نیتروژن به جای هوا در لاستیک خودروهای سواری استفاده می شود که به تنهایی می تواند باعث افرایش ایمنی، کاهش مصرف سوخت، افزایش دوام رینگ و.. شود، همچنین با استفاده از گاز نیتروژن دیگر نیازی به چک نمودن وضعیت باد لاستیک ها تا چند ماه نمی باشد.

 

نیتروژن مایع

عنصر نیتروژن در دمای ۱۹۵٫۵- درجه و حتی بیشتر، تغییر حالت می دهد و در سرما درمانی مورد استفاده قرار می گیرد. در آینده نیز برای درمان بیماری ها و اختلالات پوستی مانند درمان آکنه و زگیل و … از نیتروژن استفاده خواهد شد.

 

 

اطلاعاتی در رابطه با دی اکسید نیتروژن

این ترکیب متشکل از ترکیب اکسیژن و نیتروژن می باشد. از بهترین ترکیب های شناخته شده ی نیتروژن، دی اکسید نیتروژن و نیتریک اکسید می باشند. در آن ترکیب ها، یک یا دو اتم اکسیژن به یک اتم نیتروژن متصل می شوند. به گفته دانشمندان، مقدار زیادی از این عناصر در هوا موجود می باشند که منجر به آلودگی هوا می شوند.

 

یکی از استفاده های بسیاری که از نیتروژن می شود، استفاده در لامپ ها می باشد، در مقایسه با آرگون، نیتروژن به صرفه تر و ارزان تر می باشد. در بسیاری از بسته بندی های مواد خوراکی از این عنصر برای جلوگیری از فرایند اکسید شدن استفاده می شود.

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر و خرید اکسیژن ساز و خرید نیتروژن ساز با ما تماس بگیرید.