این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

(+۹۸) ۴۱ ۳۶۶۹۸۷۰۷
 
EN
جمعه, ۲۳ شهریور ۷۷۷ ساعت ۱۱:۵۶

اکسیژن درمانی با چادر اکسیژن

اکسیژن درمانی با چادر اکسیژن یکی از روش های معمول در بیماران با مشکلات تنفسی است که در مراکز درمانی از آن استفاده می شود. انتقال اکسیژن با غلظت بالاتر، به اندام تنفسی بیمار از موارد اورژانسی پزشکی است که در طول عمر بیمار تاثیر دارد. در افراد سالم ریه ها بخشی از اندام تنفسی هستند که در جذب اکسیژن و دفع دی اکسید کربن نقش کلیدی دارند. زمانی که ریه ها کارایی خود را از دست می دهند، تامین اکسیژن مورد نیاز بیمار با استفاده از تجهیزات پزشکی الزامی می شود.

چادر اکسیژن چیست؟

چادرهای اکسیژن در داخل و خارج از بیمارستان برای افرادی که دچار مشکلات تنفسی هستند، استفاده می شود. حتی کوهنوردان در ارتفاعات بالاتر از این وسیله کاربردی کمک می گیرند. چادر اکسیژن می تواند بخشی از بدن بیمار و یا کل آن را فرا بگیرد. به طور معمول چادر اکسیژن از مواد پلاستیکی ساخته شده و از بالای تخت تا تشک را به خوبی می پوشاند. چادرهای اکسیژن اغلب دارای یک سوراخ برای ورود اکسیژن بوده و با زیپ باز و بسته می شوند. کاربرد اصلی چادر اکسیژن برای کوکان و نوزادانی است که با مشکل تنفسی مواجه هستند . برخی از چادرهای اکسیژن قابلیت نصب روی تخت و گهواره نوزادان را نیز دارند که زیر تشک نوزاد قرار می گیرند.

 

کنترل رطوبت درون چادر اکسیژن یکی از مزایای استفاده از آن است. پزشک معالج دوز مناسب و مدت زمان استفاده از چادر را برای بیمار مشخص می کند. در نظر داشته باشید که اکسیژن رسانی به بیمار همانند تجویز دارو یک کار پزشکی است. برای افرادی که قادر به تنفس در شرایط معمول نیستند، اکسیژن غلیظ شده یک داروی پزشکی است. بنابراین استفاده از چادر های اکسیژن پزشکی تحت نظر پزشک بوده و در موارد غیر پزشکی نباید استفاده شوند.

 

شرایط استفاده از چادر اکسیژن:

کنترل درجه حرارت

کنترل رطوبت چادر

کنترل از نظر افزایش Co۲  زیر چادر

استریلیتی چادر

 

 

مزایای استفاده از چادر اکسیژن:

 

- در زمانی که بیمار به علت مشکلاتی از قبیل شکستگی یا جراحی بینی یا اضطراب قادر به تحمل ماسک صورت نباشد، از این وسیله استفاده می ‌شود.

 

- چادر اکسیژن از خشکی مخاط جلوگیری می ‌کند.

 

- در صورت اتصال به سیستم ونچوری، غلظت دقیقی از اکسیژن را تحویل می ‌دهد.

 

 

معایب استفاده از چادر اکسیژن:

 

- بیمار باید دارای تنفس خود به خودی باشد.

 

- موجب اختلال در خوردن و آشامیدن می ‌شود.

 

- امکان دارد موجب تحریک پوست شود.

 

- در درمان‌ های طولانی مدت کاربرد ندارد.

 

 

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر و خرید اکسیژن ساز با متخصصان ما تماس بگیرید.