این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

(+۹۸) ۴۱ ۳۶۶۹۸۷۰۷
 
EN
پنج شنبه, ۱۵ شهریور ۷۷۷ ساعت ۱۲:۴۹

هیپوکسی چیست ؟

زمانی که بدن اکسیژن کافی نداشته باشد، می تواند دچار عارضه هیپوکسمی یا هیپوکسی شود. این وضعیت خطرناک است زیرا در نبود اکسیژن، مغز، کبد و سایر اندام ها آسیب پذیر اند.

هیپوکسمی هنگامی اتفاق می افتد که اکسیژن در خون شما کم باشد که می تواند باعث هیپوکسی شود . هیپوکسی هنگامی است که اکسیژن به میزان کافی در بافت بدن وجود نداشته باشد ،. اغلب اوقات واژه ی هیپوکسیا برای توصیف هر دو مشکل به کار می رود.

 

هیپوکسی دلایل مختلفی دارد که در زیر به برخی از آن‌ها اشاره می‌ گردد:

 

- اکسیژناسیون ناکافی خون در ریه‌ ها بنا به دلایل خارجی مثل کاهش اکسیژن جو یا کاهش تهویه به ‌علت اختلال عصبی-عضلانی

- بیماری ‌های ریوی که سبب کاهش در تهویه، کاهش در نسبت تهویه به خون ‌رسانی و کاهش انتشار گازها از غشای تنفسی می‌گردند

- شنت از ورید به شریان‌ها در ریه‌ها

- انتقال ناکافی اکسیژن توسط خون به بافت ها به ‌علت کم ‌خونی، نارسایی گردش خون سیستمیک، نارسایی موضعی در گردش خون و یا ادم بافتی

- ناتوانی بافت در مصرف اکسیژن به‌ علت مسمومیت آنزیم‌ های اکسید کننده داخل‌ سلولی (مثلاً در مسمومیت با سیانور) و یا کاهش قدرت مصرف اکسیژن توسط سلول‌ ها به ‌علت کمبود ویامین‌ ها یا سایر کوفاکتورها.

 

علائم

شایع ترین علائم هیپوکسی عبارتند از:

تغییر رنگ پوست، از آبی تا قرمز

سرگیجه

سرفه کردن

تپش قلب

تنفس سریع و پی در پی

تنگی نفس

تعریق

خستگی

 

 

روش های درمان

قدم اول مراجعه به پزشک جهت انجام آزمایش برای تشخیص میزان اکسیژن خون بیمار است.

یک راه حل متناسب با نوع تنگی نفس بیمار به تشخیص پزشک امکان دارد یک داروی استنشاقی باشد تا  تنفس را برای بیمار آسان تر کند. اگر این راه درمانی موثر نبود، پزشک امکان دارد از تجویز تزریق دارو به صورت تزریق در ورید( بازو)کمک بگیرد، که از این روش برای کوتاه مدت و به منظور کاهش التهاب در ریه ها استفاده می شود.

زمانی که هیچ کدام از روش های بالا به رفع مشکل تنفس بیمار کمک نکرد ،  به تشخیص پزشک از دستگاه اکسیژن ساز جهت کمک به تنفس بیمار استفاده خواهد شد .

 

 

اکسیژن‌ تراپی در انواع مختلف هیپوکسی

اکسیژن را می ‌توان با استفاده از روش‌های زیر به بیمار رساند:

 

- قرار دادن سر بیمار در چادری که پر از هوای پُراکسیژن باشد

- دادن اکسیژن خالص با غلظت بالا به بیمار از طریق ماسک

- اکسیژن ‌رسانی به بیمار از طریق لولۀ داخل بینی

 

اکسیژن رسانی به این طریق در اکثر هیپوکسی‌ ها مفید است و می‌تواند جان بیمار را نجات دهد، ولی اگر هیپوکسی ناشی از اختلال در سیستم آنزیمی سلول‌ ها باشد، اکسیژن‌ درمانی فایدۀ چندانی ندارد، چون سلول‌ ها قادر به استفاده از اکسیژن نمی ‌باشند.

 

سیانوز

سیانوز به معنی آبی شدن پوست به‌ دلیل وجود مقادیر اضافی هموگلبین دی اکسیژنه در عروق خونی پوست است.

علت سیانوز به خاطر تغییر رنگ خون می باشد . خون نرمال به علت داشتن مقدار اکسیژن کافی قرمز رنگ است اما در صورت کاهش مقدار اکسیژن، خون به رنگ ابی یا بنفش تغییر رنگ می دهد. در افراد نرمال به دلیل وجود خون قرمز در مویرگ ها پوست به صورت قرمز صورتی دیده می شود.

یکی از اجزا مهم خون هموگلوبین می باشد که به اکسیژن چسبیده و باعث انتقال اکسیژن در بدن می گردد در صورتیکه مقدار هموگلوبین بدون اکسیژن بیش از ۵ گرم در دیسی لیتر خون باشد منجر به ظهور سیانوز می گردد.به همین علت کسانی که کم خونی دارند به راحتی سیانوز را نشان نمی دهند در حالیکه بیمارانی که خون غلیظ دارند به راحتی سیانوز را نشان می دهند.

 

هیپرکاپنه

هیپرکاپنه به معنی افزایش دی‌ اکسید کربن در مایعات بدن است. امکان دارد فرض کنید هر شرایط تنفسی که باعث هیپوکسی شود، می‌ تواند باعث هیپرکاپنی نیز بشود، ولی هیپرکاپنی اغلب همراه هیپوکسی ناشی از کاهش تهویه یا نارسایی گردش خون دیده می‌شود.

علایمی همچون گیجی، اشکال در هماهنگی، احساس سوزن سوزن شدن، سردرد، تهوع، اسپاسم های عضلانی خصوصا در مچ و فک از علائم هیپرکاپنه می باشد.

 

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر  و خرید اکسیژن ساز با متخصصان ما تماس بگیرید.