این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

(+۹۸) ۴۱ ۳۶۶۹۸۷۰۷
 
EN
جمعه, ۲۲ تیر ۷۷۷ ساعت ۱۵:۴۴

چه کسانی باید از دستگاه اکسیژن ساز استفاده کنند؟

هنگامی که اکسیژن هوا به کم تر از۱۰ درصد برسد مغز متورم می شود، وقتی که میزان اکسیژن مصرفی به زیر ۶درصد می رسد حیات فرد در معرض خطر قرار می گیرد . هنگامی که فرد شروع به دریافت اکسیژن می کند علائم بهبود می بابند، اگر بهبود رخ ندهد باید به عوارض ناشی از کمبود اکسیژن فکر کرد واین به معنای پیش آگاهی ناخوشایند است.

 

کمبود اکسیژن در بدن به طور کلی هیپوکسی نامیده می شود.علامت بالینی مهم آن سیانوز یا کبودی لب ها و صورت است. کاهش اکسیژن رسانی منجر به تورم و آسیب رسیدن به بافت ها می شود که اگر ادامه داشته باشد در نهایت منجر به مرگ سلول و آسیب اندام می شود.

 

از آنجا که سلولهای مغز حساسیت بالایی نسبت به مصرف اکسیژن دارد اولین جا بافت مغز است که بیش از چند دقیقه دوام نمی آورد.و اگر سریع جبران نشود منجر به آسیب غیر قابل بازگشت سلولی و در نهایت مرگ مغزی می شود.

 

متخصصان بیماری ریوی تاکید دارند که بکارگیری و استفاده از دستگاه اکسیژن ساز برای بیماران ریوی ضروری است به طوری که ترخیص بیماران ریوی از بیمارستان منوط بر استفاده از دستگاه اکسیژن ساز در محیط خانه است.

 

دستگاه اکسیژن ساز یکی از ابزارهایی است که بیماران ریوی،پنومونی ،قلبی ،آسمی وحتی افراد سالم جهت رفع خستگی روزانه می توانند از آن استفاده کنند. این ابزار به روش جذب مولکولی اکسیژن خالص را از هوای ورودی جدا کرده و پس از مرطوب نمودن آن توسط یک سوند در اختیار بیمار قرار می دهد.

 

مزایای استفاده از دستگاه اکسیژن ساز

           اطمینان از خلوص اکسیژن

           تنظیم و تصفیه گردش خون برای سالمندان و کودکان

           کاهش بیماری‌های قلبی و عروقی و جلوگیری از افزایش فشار خون و مبارزه با بیماری‌های آسمی یا هر مشکل تنفسی

           رساندن جریان خون کافی به بافت بدن و تنظیم آن

           ایجاد شفافیت و زیبایی بخشیدن به پوست

           جلوگیری از استرس و تنش‌های روزمره و تاخیر در روند پیری

           مورد استفاده برای خانم‌های باردار جهت کمک به رشد و سلامت سیستم عصبی جنین

           تقویت حافظه و افزایش طول عمر

           بازگرداندن عملکرد نرمال به ریه‌های آسیب دیده اشخاص سیگاری

 

 

 

 

 

 

شایع ترین عوارض اکسیژن درمانی :

مسمومیت با اکسیژن

چنانچه اکسیژن با غلظت بیش تر از ۵۰ درصد به مدت بیش از ۴۸ ساعت استفاده شود مسمومیت با اکسیژن در بیمار مشاهده می شود. این حالت در دریافت اکسیژن با غلظت ۶۰ درصد به مدت ۳۶ ساعت و یا اکسیژن با غلظت ۱۰۰ درصد به مدت ۴ تا ۶ ساعت نیز می تواند خود را نشان دهد. در این صورت بیمار دچار ادم ریوی شده که این نشانه ها را به همراه دارد:

 

           درد زیر جناغی

           تنگی نفس

           بی قراری

           بی حسی

           خستگی

           ارتشاح آلوئولی در رادیوگرافی

 

پیشگیری از عوارض اکسیژن درمانی

مسمومیت با اکسیژن فقط در بیمارانی که از غلظت بالای اکسیژن در مدت زمان بیش تری استفاده کرده اند، دیده شده که به سادگی قابل پیشگیری است. جهت جلوگیری از عوارض اکسیژن درمانی و مسمومیت با اکسیژن پزشک معالج این راهکارها را توصیه می کند:

 

• محدودیت زمانی دوره مصرف اکسیژن با غلظت ۱۰۰ درصد حداکثر ۶ تا ۱۲ ساعت

• کاهش Fio۲ به پایین ترین مقدار و کمتر از ۶۰ درصد(Fio۲بالای ۴۰ درصد نباید بیش از ۲ روز متوالی تجویز شود)

معمولا در بیمارانی که از اکسیژن با غلظت ۷۰ درصد برای مدت ۲۴ ساعت استفاده می کندد، عوارض اکسیژن درمانی بسیار کمتر دیده شده است. وقفه کوتاه بین دریافت اکسیژن پس از ۲۴ ساعت ضروری است. استفاده از اکسیژن با غلظت ۵۰ درصد به مدت ۲ روز نیز  بی خطر می باشد.

 

عوارض اکسیژن درمانی در استفاده از Fio۲زیر ۴۰ درصد به ندرت دیده شده و بیمار دچار مسمومیت با اکسیژن نشده است. در این مورد تصمیم نهایی با پزشک معالج است که با توجه به شرایط ویژه هر بیمار اتخاذ می شود. عوارض اکسیژن درمانی در مقایسه با فوایدی که برای سلامتی بیمار دارد بسیار ناچیز است و در حال حاضر از بهترین درمان های پزشکی است.

جهت کسب اطلاعات بیستر در زمینه خرید اکسیژن ساز با ما در ارتباط باشید.