این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

(+۹۸) ۴۱ ۳۶۶۹۸۷۰۷
 
EN
پنج شنبه, ۲۰ ارديبهشت ۷۷۷ ساعت ۱۰:۵۳

توجه به نکاتی اساسی راجع به دستگاه اکسیژن ساز ضروری می باشد

 

دستگاه اکسیژن ساز

 

دستگاه اکسیژن ساز یکی از مهمترین دستگاههای کمک تنفسی جهت بیماران تنفسی در منزل می باشد. با پیشرفته تر شدن تکنولوژی و ورود تجهیزات پزشکی به منازل بیماران جهت سهولت در نگهداری بیمار درمنزل ، دستگاه اکسیژن ساز خانگی یکی از مهمترین دستگاههای تولید شده بدین منظور می باشد.

 

دستگاه اکسیژن ساز ، از تکنیک بسیار ساده جهت فراهم آوردن اکسیژن مورد نیاز بیمار، استفاده می نماید.دستگاه اکسیژن ساز ، توسط پمپ مخصوص ، هوای درون اتاق را مکیده و سپس از محفظه های پودر زئولیت عبور می دهد و پودر زئولیت ، اکسیژن ۲۱ درصد موجود در هوای ورودی را از گازهای دیگر هوا جدا کرده و به سمت محفظه های دیگر هدایت می نماید.

 

کمپرسور موجود در دستگاه اکسیژن ساز، فشار و درصد اکسیژن را در محفظه ها بالا برده و خلوص اکسیژن داخل آنها را به ۹۴ درصد و فشار انرا به حدود ۲۳۰ میلیمتر جیوه می رساند.

 اکسیژن از درون محفظه نگهداری به پشت فلومتر جلوی دستگاه هدایت شده و از نازل مخصوص به سمت بینی و دهان بیمار هدایت می گردد.

توجه به نکاتی اساسی راجع به دستگاه اکسیژن ساز ضروری می باشد :

خلوص اکسیژن خروجی اکسیژن ساز معمولا بین ۹۳ تا ۹۵ درصد می باشد.

دستگاه بطور عادی اگر روشن باشد و به بیمار متصل نباشد هیچگونه اکسیژنی را به فضای اتاق اضافه نمی نماید.

اکسیژن ساز خانگی با برق کار کرده و فاقد باتری و یا سیلندر ذخیره می باشد و به محض قطع شدن برق عمل دستگاه متوقف می گردد.

فیلترهای ورودی دستگاه اکسیژن ساز ۲ نوع فیلتر می باشد . فیلتر اول از جنس اسفنج متخلخل پلی اورتان یا همان ابر صنعتی می باشد و قابل شستشو بوده و می بایست هر هفته یکبار شسته شود و فیلتر دوم از جنس کاغذ فیلترهای HEPA می باشد و حداقل هر ۶ ماه یکبار می بایست تعویض گردند.

دستگاه اکسیژن ساز هیچگاه به پهلو قرار نگرفته و یا حمل نکنید ، زیرا بدلیل معلق بودن موتور کمپرسور داخل دستگاه ،احتمال سقوط موتور و خرابی پمپ می باشد.در قسمت خروجی اکسیژن دستگاه ،لیوان مانومتر می باشد که اکسیژن خروجی از داخل آن عبور کرده و مرطوب می کند. این لیوان می بایست تا یک سوم داخل ان اب مقطر یا جوشیده ریخته شود و هر ۱۰ روز یکبار سوراخهای نازل شلنگ داخل لیوان ،جرم زدایی شده و یا توسط سوزن یا وسیله تیز ، سوراخهای آن باز گردد.

 

اکسیژن ساز پرتابل وسیله دیگری می باشد که جهت استفاده بیمار در بیرون از منزل طراحی و تولید گردیده است .

اکسیژن ساز پرتابل از همان مکانیزم عمومی تولید اکسیژن استفاده می نماید ولی تفاوت آن در کوچک بودن اندازه و وزن دستگاه و نیز مجهیز بودن به باتری شارژی داخلی می باشد. در حین متصل بودن دستگاه به برق ۲۲۰ ولت شهری و یا ۱۲ ولت فندکی اتومبیل باتری شارژی داخل دستگاه ، شارژ می شود تا در مواقع مورد نیاز ، برق دستگاه را تامین نماید.

اکثر دستگاههای اکسیژن ساز پرتابل از سیستم خروجی IMPULS استفاده می ننمایند . این سیستم به توسط سنسورهای فشار بسیار حساس داخل دستگاه دم و بازدم بیمار را تشخیص می دهد و در هنگام دخ اکسیژن را خارج و در هنگام بازدم آنرا قطع می نماید. این تکنیک موجب صرفه جویی در مصرف انرژی دستگاه و نیز سهولت تنفس بیمار می گردد.

اکسیژن ساز خانگی در مدلهای ۳ و ۵ و ۶ و ۷ و ۸ و ۱۰ لیتر در دقیقه تولید و عرضه گردیده است .

منظور از ۳ و یا ۵ لیتر در دقیقه حجم و فلوی اکسیژن ماکزیمم تولیدی دستگاه می باشد.

برای بیماران با مشکلات اسم حاد و مزمن و یا مشکلات غیر حاد تنفسی دستگاه ۳ و ۵ لیتر مناسب می باشد.

دستگاههای ۳ لیتری همگی ساخت چین می باشد و هیچگونه دستگاه ۳ لیتری غیر چینی در بازار موجود نیست .

دستگاههای ۵ لیتری چینی را می توان تا حداکثر ۱۵ ساعت در روز استفاده کرد و برای بیماران ونتیلاتوری و یا کسانی که بصورت ۲۴ ساعته از دستگاه اکسیژن ساز استفاده می نمایند به هیچ عنوان مناسب نمی باشد.

خلوص اکثر دستگاههای چینی در فلوی ۵ لیتر در دقیقه به میزان ۴۰ درصد کاهش می یابد.

 

بیماران حاد ریوی و یا سرطانی و یا تخریب ریه و نیز موارد بیماریهای تهاجمی مانند ALS و MS و یا بیماران منتظر پیوند ریه با تخریب بالای ۶۰ درصد ریه می بایست از دستگاههای اکسیژن ساز با ظرفیت ۷ تا ۱۰ لیتر در دقیقه استفاده نمایند.

امیدوارم از خواندن این مقاله رضایت کافی راداشته باشید ممنون از اینکه به وب سایت فلات باختر سر زدید شما می توانید برای خرید اکسیژن ساز با تماس بگبرید.