این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

(+۹۸) ۴۱ ۳۶۶۹۸۷۰۷
 
EN
جمعه, ۱۰ فروردين ۷۷۷ ساعت ۱۲:۴۷

مزایای اکسیژن ‌تراپی

۸ دلیل استفاده از اکسیژن مکمل برای درمان بیماری انسداد ریوی مزمن (COPD)

اگر استفاده از اکسیژن مکمل برای درمان بیماری انسداد ریوی مزمن را طبق تجویز پزشکتان نمی‌پذیرید و نگران عوارض جانبی استفاده از آن هستید، بهتر است جنبه‌های مثبت آن را نیز مطالعه کنید؛ جنبه‌هایی که می‌توانند کیفیت زندگی اجتماعی، جنسی و سلامتی شما را بهبود بخشند یا از شدت برخی از علائم بیماری‌تان بکاهند. خواندن این مقاله به شما کمک می‌کند مزایای اکسیژن مکمل را بهتر متوجه شوید.

 

باوجود بسیاری از مزایای اکسیژن‌تراپی طولانی‌مدت (LTOT)، مطالعات نشان می‌دهد افرادِ کافی در معرض درمان نیستند و این مسئله می‌تواند در بیماران مبتلا به بیماری انسداد ریوی مزمن (COPD) مانع جدی برای مراقبت از آن‌ها باشد.

 

 دلایل نپذیرفتن اکسیژن‌تراپی

اگر شما یا یکی از عزیزانتان درمان اکسیژن را نمی‌پذیرید، شاید یکی از دلایل زیر باعث عدم پذیرش اکسیژن درمانی باشد:

 

  • عدم سهولت استفاده از دستگاه اکسیژن ساز
  • احساس خجالت
  • عدم اطلاع منفعت اکسیژن‌تراپی
  • نگرانی از عوارض جانبی

 

اگر دلایل مشابهی دارید و از اکسیژن مکمل (کپسول اکسیژن و دستگاه اکسیژن ساز) همان‌طور که برایتان تجویزشده استفاده نمی‌کنید، دانستن مزایای اکسیژن‌تراپی به‌جای تمرکز بر جنبه‌های منفی آن شاید به رفع موانع موجود بر سر راه بهبود سلامتی‌تان کمک کند.

 

در ادامه، نگاه نزدیک‌تری به مزایای اکسیژن‌تراپی طولانی‌مدت برای بیماری انسداد ریوی مزمن داریم:

 

۱. افزایش طول عمر

اگر هیپوکسمی آرمیدگی (سطوح پایین اکسیژن در خون) شما حاد است، بهتر است بدانید که مهم ‌ترین مزیت اکسیژن‌تراپی طولانی ‌مدت برای افراد مبتلا به بیماری انسداد ریوی مزمن، طولانی‌تر کردن عمرشان است. اگر به‌ طور مداوم از اکسیژن ساز استفاده می ‌کنید، نه‌فقط در شب و یا به‌صورت پراکنده، استفاده می‌کنید این مزیت بیشتر در مورد شما صدق می‌کند. به‌هرحال گرفتن کمی اکسیژن مکمل بهتر از نگرفتن آن است.

 

با وجود این شواهد، مطالعات نشان می‌دهند میانگین ساعت‌هایی که یک بیمار به‌صورت روزانه از اکسیژن مکمل استفاده می‌کند معمولاً کمتر از چیزی است که پزشکان تجویز کرده‌اند. وقتی اکسیژن را طبق تجویز مصرف نمی‌کنید تأثیر آن کمتر می‌شود.

 

اگر اکسیژن ‌تراپی طولانی‌مدت برایتان تجویزشده، مهم است بفهمید که چه زمانی با برنامه اکسیژن درمانی فعلی‌ تان موافق نیستید و برای راهکارهای ممکن جایگزین برای اکسیژن ‌رسانی با پزشک خود باید صحبت کنید.

 

اگر شدت COPD شما کم است، اکسیژن احتمالاً به جنبه‌های دیگر بیماری انسداد ریوی مزمنتان کمک خواهد کرد اما مطالعات نشان داده‌اند که ضرورتاً طول عمرتان را بیشتر نمی‌کند.

 

۲. کاهش عوارض بیماری انسداد ریوی مزمن

بیماری انسداد ریوی مزمن به شماری از عوارض دیگر مثل فشارخون ریوی و پلی سیستمی ثانویه و کولون ‌پولمونیک -یک نوع نارسایی قلبی- وابسته است که می‌توانند تأثیر جدی بر کیفیت زندگی شما داشته باشد.

 

اکسیژن مکمل با تثبیت فشارخون بالا، کاهش پلی سیستمی ثانویه و کاهش ریتم‌های نامنظم قلب به کاهش عوارض بیماری انسداد ریوی مزمن کمک می‌کند. یافته‌های انجمن قلب آمریکا نشان می‌دهد که ایسکمی‌میوکاردی (کمبود اکسیژن برای قلب) به کمک اکسیژن مکمل کاهش می‌یابد.

 

همچنین، به گفته‌ی انجمن ریه آمریکا، اکسیژن‌تراپی به جلوگیری از نارسایی‌های قلبی در افرادی که بیماری‌های حاد ریوی مثل بیماری انسداد ریوی مزمن دارند کمک می‌کند.

 

۳. علائم تخفیف بیماری انسداد ریوی مزمن

دیسپنیا یا تنگی تنفس نه ‌تنها علامت برجسته‌ی بیماری انسداد ریوی مزمن است بلکه بسیار ناتوان‌کننده و غیرقابل‌کنترل نیز هست. اکسیژن مکمل می‌تواند به تخفیف دیسپنیا و سایر علائم مرتبط با بیماری انسداد ریوی مزمن مثل خستگی، سرگیجه و افسردگی کمک کند.

 

۴. افزایش کیفیت سلامت زندگی

وقتی به‌اندازه کافی اکسیژن دریافت نمی‌کنید تمام‌ اندام‌های بدنتان تحت تأثیر قرار می‌گیرند که درنهایت به‌سلامتی و بهبود شما صدمه می‌زند.

 

استفاده از اکسیژن مکمل تأثیر مثبتی بر کیفیت سلامت زندگی‌تان دارد. نه‌ تنها خواب و خلق‌ و خویتان را بهتر می‌کند بلکه هوشیاری و بنیه ذهنی ‌تان را هم افزایش می‌دهد و می‌توانید در طول روز کارهای بیشتری انجام دهید.

 

به‌علاوه، نشان داده ‌شده است که اکسیژن تعداد تشدیدها (بدتر شدن علائم) و بستری شدن به خاطر بیماری انسداد ریوی مزمن را کاهش می‌دهد.

 

۵. افزایش تحمل ورزشی

ورزش یکی از مهم ‌ترین جنبه‌ های مدیریت بیماری انسداد ریوی مزمن است. درواقع برنامه‌ی تمرینات ورزشی منظم می‌تواند طول عمر و کیفیت زندگی را باوجود بیماری انسداد ریوی مزمن افزایش دهد.

 

بسیاری از بیماران مبتلا به بیماری انسداد ریوی مزمن تحمل ورزشی ضعیفی دارند که به‌طور چشمگیری توانایی آن‌ها را برای ورزش کردن محدود می‌کند. مطالعات نشان می‌دهد استفاده از اکسیژن در طول ورزش، تحمل‌پذیری ورزش و کارایی تمرینات را بهبود بخشیده و احساس تنگی نفس را کاهش می‌دهد.

 

۶. بهبود زندگی جنسی

تحقیقات به‌وضوح مشخص نمی‌کنند که آیا اکسیژن‌تراپی می‌تواند به مشکلات جنسی مثل ناتوانی جنسی کمک کند یا نه؛ ولی اگر اکسیژن مکمل در طول ورزش می‌تواند به شما کمک کند پس شانس کمک به تنفس راحت‌تر در رابطه زناشویی‌تان نیز هست. به‌علاوه مزیت دیگر برای زوجین این است که استفاده از اکسیژن مکمل طی رابطه زناشویی می‌تواند به طولانی‌تر کردن رابطه‌تان کمک کند. در مورد افزایش جریان اکسیژن در طول رابطه زناشویی‌تان با پزشک خود صحبت کنید.

 

۷. مشکلات سفر هوایی

برای بیماران مبتلا به بیماری انسداد ریوی مزمن عجیب نیست که در سفرهای هوایی هیپوکسمی حاد را تجربه کنند. اکسیژن مکمل در سفرهای هوایی به جلوگیری از هیپوکسمی حاد کمک می‌کند و برای بسیاری از بیماران مبتلا به بیماری انسداد ریوی مزمن، حتی آن‌هایی که به‌طورمعمول از اکسیژن استفاده نمی‌کنند، می‌تواند سودمند باشد.

 

اگر موقع سفر با علائم بیماری انسداد ریوی مزمن حاد مواجه می‌شوید با پزشک خود درباره استفاده از اکسیژن مکمل در پروازتان صحبت کنید.

 

۸. بهبود زندگی اجتماعی

چند مرتبه بیماری انسداد ریوی مزمن زندگی اجتماعی شما را مختل کرده است. اگر تنگی نفس نمی‌گذارد از دعوت به سینما یا شام لذت ببرید، شاید وقت آن رسیده باشد که به استفاده از اکسیژن مکمل از راه اکسیژن ساز قابل‌ حمل فکر کنید.

 

اکسیژن ساز قابل‌ حمل، بی‌نهایت کم‌وزن و جمع‌وجور بوده و بسیار تطبیق‌پذیرتر از نمونه‌های خانگی است و به شما اجازه‌ی آزادی عمل و استقلال مرسوم در کسب‌وکارتان را می‌دهد. همچنین بسیاری از هزینه‌های آن را بیمه پرداخت می‌کند.

 

اگر غالباً بیماری انسداد ریوی مزمن برنامه‌هایتان را به هم می‌زند، با پزشک خود درباره متمرکز کننده اکسیژن قابل‌حمل صحبت کنید.

 

برای خرید اکسیژن ساز می توانید با شرکت فلات باختر صدر تماس بگیرید.